DESIGNED BY JOOMLATD

Informacja dla rodziców opiekunów i uczestników ŚDS

informacja dla rodziców opiekunów i uczestników
Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej

Szanowni Państwo,                              

w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na polecenie Wojewody Mazowieckiego stacjonarna działalność terapeutyczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej  zostaje zawieszona do odwołania. Jako kadra placówki mając na uwadze dobro naszych podopiecznych oraz podtrzymanie dotychczas osiągniętych celów terapeutycznych proponujemy wdrożenie w środowisku domowym następujących działań:

W ramach treningu kulinarnego samodzielne przyrządzenie lub towarzyszenie opiekunowi w trakcie przygotowania prostych posiłków takich jak: kanapki, sałatki, naleśniki. Przygotowanie lub towarzyszenie opiekunowi w trakcie zaparzania gorących napoi (kawa, herbata). Przed przystąpieniem do pracy uczestnik samodzielnie lub przy wsparciu opiekuna ustala jakie produkty spożywcze są niezbędne do przygotowania danej potrawy. Gromadzi  je na blacie roboczym wraz z przydatnym sprzętem kuchennym. Po zakończonej pracy prosimy o udokumentowanie wykonanego zadania w postaci zdjęcia.

W ramach treningu zaradności życiowej prosimy o koncentrację na następujących obszarach funkcjonowania:
– dbanie o zachowanie podstawowej rutyny higienicznej w ciągu dnia przez co rozumiemy samodzielne lub wykonywane pod nadzorem opiekuna podstawowe czynności higieniczne takie jak: mycie twarzy oraz zębów, samodzielne mycie całego ciała, dbanie o czystość dłoni i paznokci, samodzielne układanie fryzury, dbanie o czystość włosów. Uczestnik samodzielnie wybiera kosmetyki niezbędne do podjęcia stosownych zabiegów higienicznych, wykonuje je samodzielnie lub pod nadzorem opiekuna. Efekt wykonanego działania ocenia opiekun jako zadowalający lub

wymagający dalszej aktywności.
– samodzielny lub przebiegający pod nadzorem opiekuna wybór stosownej do okazji oraz warunków atmosferycznych garderoby. Uczestnik samodzielnie lub pod nadzorem opiekuna wybiera spośród dostępnych elementów garderoby te które założy w danym dniu .  Ocenia ich stan tzn. czy wymagają prasowania, czy są kompletne, czy są właściwe w odniesieniu do plan dnia oraz temperatury. Uczestnik  w ramach swoich możliwości motorycznych samodzielnie nakłada poszczególne części garderoby.
– w sytuacjach w których jest to możliwe uczestnika samodzielnie  lub przy wsparciu opiekuna dokonuje zakupu np. produktów spożywczych.

W ramach treningu spędzania czasu wolnego zachęcamy Państwa do podejmowania wraz z uczestnikami  aktywności takich jak granie w gry planszowe, wspólne oglądanie filmów, czytanie książek, czy słuchanie muzyki.

W zakresie terapii zajęciowej  w ramach naszych możliwości postaramy się dowieść Państwu niezbędne materiały plastyczne wraz z pomysłami na ich kreatywne wykorzystanie. Prosimy o dokumentowanie za pomocą zdjęć efektów podejmowanych przez naszych uczestników działań.

 

 

TOP